Křečík džungarský v týdnech

5. dubna 2007 v 15:10

Křeček džungarský


1. den
jako burský oříšek velká mláďátka
2. den
viditelné pruhování na hřbetě
4.den
objevuje se srst
12. den
první pevná potrava
13. den
mláďata mohou běhat
14. den
křečíci otvírají oči
21. den
mláďata jsou samostatná
28. den
křečíci pohlavně dozrávají
  • dospělá jsou mláďata ve dvou měsícíchPři pohledu na právě narozeného křečka není hned vidět, co z něho jednou bude. Narození křečkové jsou nazí, slepí, sotva 3 centimetry velcí a váží okolo sedmi gramů. Ale soukat se umí okamžitě. Energii mají hned. Valí se k mamince, aby se napili, nebo doprostřed hnízda, kde už jsou ostatní sourozenci, všichni se choulí a je tam tepleji.
Během prvních dnů se samička chová téměř jako sedící kvočna a svá mláďata zahřívá. Když musí na okamžik zmizet, všichni malí křečci se schoulí do co nejmenšího klubíčka a vzájemně se ohřívají. Pokud má samička pocit, že hrozí nějaké nebezpečí, vezme opatrně svá mláďata mezi zuby a přenese je do nového hnízda. Mláďata v takové situaci ztuhnou jako koťata, ani trochu se nehýbou, aby je maminčiny ostré zuby nemohly poranit.
Po 15 dnech již mají malí křečci opravdovou hedvábnou srst a konečně začínají otevírat oči. Ale již předtím zkoušeli potravu dospělých křečků. Malý křeček si svou drobnou packou pevně uchopí kukuřici či obilí a zkouší sotva viditelnými zoubky vše ohryzávat. A potom si tak dlouho čistí svůj čumáček, až odstraní poslední drobeček. A představte si, to všechno se zavřenýma očima!
Ve věku čtyř týdnů již začínají malí křečci lézt samičce na nervy. Hrají si, honí se, každým dnem jsou drsnější. Nejprve v chodbách a komínech doupěte, posléze venku. Pokud najdou něco chutného, napěchují své lícní torby a přesídlí se do podzemního úkrytu, stejně jako dospělí křečci. Samička se již nestará o čistotu mláďat; ta musí již sama poznat, kde je záchod.
Ve stáří šesti týdnů se mláďata osamostatňují, hledají si nový revír. Hned začínají vyhrabávat obytné komory. Hrabat umí velmi rychle. Používají k tomu předních tlapek. Hlínu odhrnují zadníma nohama.

Obrazek

Obrazek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama